• Güneş kremi kullanın. En az 15 SPF’li geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanın. Güneş kremini cömertçe uygulayın ve iki saatte bir yeniden uygulayın – ya da yüzüyorsanız veya terliyorsanız daha sık.
  • Gölge arayın. Güneş ışınlarının en güçlü olduğu saat 10.00 ile 16.00 arasında güneşten kaçının.
  • Koruyucu giysiler giyin. Cildinizi sıkı dokunmuş uzun kollu gömlekler, uzun pantolonlar ve geniş kenarlı şapkalarla örtün. Ayrıca, giysilere belirli sayıda yıkama için ek bir ultraviyole koruma katmanı sağlayan çamaşır katkı maddelerini veya ultraviyole ışınlarını engellemek için özel olarak tasarlanmış güneşten koruyucu özel giysileri de göz önünde bulundurun.

2. Sigara içmeyin

Sigara içmek cildinizin daha yaşlı görünmesini sağlar ve kırışıklıklara katkıda bulunur. Sigara içmek, cildin en dış katmanlarındaki küçük kan damarlarını daraltır, bu da kan akışını azaltır ve cildi daha solgun hale getirir. Bu aynı zamanda cilt sağlığı için önemli olan oksijeni ve besinleri tüketir.

Sigara içmek ayrıca cildinize güç ve elastikiyet veren lifler olan kolajen ve elastine de zarar verir. Buna ek olarak, sigara içerken yaptığınız tekrarlayan yüz ifadeleri – teneffüs ederken dudaklarınızı büzmek ve dumandan uzak durmak için gözlerinizi kısmak gibi – kırışıklıklara katkıda bulunabilir.

Ayrıca sigara, skuamöz hücreli cilt kanseri riskinizi artırır. Sigara içiyorsanız, cildinizi korumanın en iyi yolu sigarayı bırakmaktır. Doktorunuzdan sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak ipuçları veya tedaviler isteyin.

3. Cildinize nazik davranın

Günlük temizlik ve tıraş cildinize zarar verebilir. Nazik olması için:

  • Banyo zamanını sınırlayın. Sıcak su ve uzun duşlar veya banyolar cildinizdeki yağları uzaklaştırır. Banyo veya duş zamanınızı sınırlayın ve sıcak su yerine ılık su kullanın.
  • Güçlü sabunlardan kaçının. Güçlü sabunlar ve deterjanlar cildinizdeki yağı soyabilir. Bunun yerine hafif temizleyiciler seçin.
  • Dikkatlice tıraş edin. Cildinizi korumak ve yağlamak için tıraştan önce tıraş kremi, losyon veya jel sürün. En yakın tıraş için temiz, keskin bir tıraş bıçağı kullanın. Saçın ters yönde değil uzadığı yönde tıraş edin.
  • Kurulayın. Yıkadıktan veya banyodan sonra, cildinizde bir miktar nem kalması için cildinizi bir havluyla hafifçe kurulayın veya kurulayın.
  • Kuru cildi nemlendirin. Cildiniz kuruysa cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanın. Günlük kullanım için SPF içeren bir nemlendirici kullanmayı düşünün.

4. Sağlıklı bir diyet yapın

Sağlıklı bir diyet, en iyi şekilde görünmenize ve hissetmenize yardımcı olabilir. Bol miktarda meyve, sebze, kepekli tahıllar ve yağsız proteinler yiyin. Diyet ve akne arasındaki ilişki net değil – ancak bazı araştırmalar, balık yağı veya balık yağı takviyeleri açısından zengin ve sağlıksız yağlar ve işlenmiş veya rafine karbonhidratlar açısından düşük bir diyetin daha genç görünen bir cildi destekleyebileceğini öne sürüyor. Bol su içmek cildinizin nemli kalmasına yardımcı olur.

5. Stresi yönetin

Kontrolsüz stres cildinizi daha hassas hale getirebilir ve sivilce oluşumlarını ve diğer cilt problemlerini tetikleyebilir. Sağlıklı bir cildi ve sağlıklı bir ruh halini teşvik etmek için stresinizi yönetmek için adımlar atın. Yeterince uyuyun, makul sınırlar koyun, yapılacaklar listenizi küçültün ve zevk aldığınız şeyleri yapmak için zaman ayırın. Sonuçlar beklediğinizden daha dramatik olabilir.